طرز تهیه پودینگ قهوه

اصالت دسر پودینگ قهوه مربوط به کشور اسکاتلند است. این دسر اصیل و پر‌طرفدار به تازگی مشهور شده و در بسیاری از هتل‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود. همچنین دسر پودینگ قهوه، رفته رفته جای خود را در میان دسرهای متنوع ایرانی پیدا کرده و امروزه در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها در کنار دسرهای اصیل خودمان از جمله شیربرنج، شله زرد و حلواو حتی دسرهای فرنگی محبوب دیگر مثل پاناکوتاقرار دارد. البته این نکته گفتنی است که به علت وجود قهوه و شکلات در این دسر یا میان‌وعده، بهتر است در شب مصرف نشود چرا که باعث بی‌خوابی می‌شود.

مواد مورد نیاز برای تهیه پودینگ قهوه

شیر سرد یک لیتر، تخم‌مرغ پنج عدد، خامه ۲۰۰ میلی لیتر، شکلات تلخ۷۰ گرم، قهوه آسیاب نشده۶۰ گرم، آرد برنج ۲دو قاشق غذاخوری، شکر۱۲۰ گرم

مرحله اول

ابتدا قهوه را داخل قابلمه‌ای بریزید. قابلمه را روی شعله معمولی گاز قرار دهید و با قاشق قهوه را تکان دهید تا حرارت به همه سطح قهوه برسد. هم‌ زدن را تا زمانی که عطر و بوی قهوه به اصطلاح بلند شود، ادامه دهید.

مرحله دوم

البته به این نکته دقت شود که اگر به قهوه حرارت زیادی بدهید، باعث بیشتر شدن تلخی آن می‌شود. وقتی بوی قهوه بلند شد، تقریبا چهار پنجم شیر سرد را به آن اضافه کنید و بقیه شیر را کنار بگذارید.

مرحله سوم

در حین حرارت دیدن شیر و قهوه، به آن شکر را اضافه کنید. در ظرفی جداگانه، باقی مانده شیر سرد و تخم‌مرغ‌ها را با هم مخلوط کنید. نکته مهم این روش طبخ دسر پودینگ قهوه این است که اگر تخم‌مرغ‌‌ها را مستقیما در مخلوط شیر و قهوه بشکنید، تخم‌مرغ‌ها پخته می‌شوند و به دانه‌های قهوه می‌چسبد و دسر پودینگ قهوه خوبی به دست نمی‌آید. به همین دلیل تخم‌مرغ‌ها را جداگانه با باقی‌مانده شیر سرد، خوب مخلوط کنید.

مرحله سوم

در این مرحله خامه و آرد برنج را به آن اضافه کنید و با استفاده از هم‌زن، خوب مخلوط را هم بزنید. در حین انجام این مرحله، از قابلمه شیر و قهوه قافل نشوید و هر چند دقیقه آن را هم بزنید و تا زمان به جوش آمدن مایع، این کار را ادامه دهید تا قهوه کم‌ کم در شیر حل شود.

مرحله چهارم

در ابتدای به جوش آمدن شیر و قهوه، شعله گاز را کم کنید تا کامل نجوشد و دوباره شروع به هم زدن کنید. بعد از این ‌که احساس کردید بو و طعم قهوه به خورد شیر رفته است، همان‌طور که شیر و قهوه را هم می‌زنید، مخلوط تخم‌مرغ، خامه و آرد برنج را به آن اضافه کنید. باید به سرعت مخلوط را هم بزنید تا ته نگیرد. دقت کنید که در این روش طبخ دسر پودینگ قهوه، تخم‌مرغ وظیفه گرفتن و بسته شدن پودینگ را دارد و آرد برنج باعث چسبندگی دسر می‌شود و حالت ژله‌ای به پودینگ قهوه می‌دهد. آن‌قدر به هم زدن ادامه دهید تا نشانه‌های پخته شدن در مخلوط را ببنید و دسر به خوبی گرم شود. حال روی یک ظرف گود، آب‌کش لبه‌دار قرار دهید و مایع پودینگ قهوه را از آن عبور دهید تا تکه‌های قهوه و تخم‌مرغ یا تکه‌های گلوله شده آرد از آن جدا شود.

مرحله پنجم

بعد از صاف کردن مایع دسر، آن را به ظرف تخت دیگری انتقال دهید. این انتقال از ظرفی به ظرف دیگر کمی به خنک شدن دسر هم کمک می‌کند. سپس شکلات تلخ را روی سطح پودینگ قهوه، رنده کنید. به این نکته دقت شود که حتما از رنده ریز استفاده کنید که شکلات به داخل پودینگ فرو نرود و باعث دیر بسته شدن دسر نشود.

نکات

صاف کردن مایع دو علت دارد، یک این‌ که بودن تکه ناهمگون در دسر باعث زشتی ظاهری آن می‌شود و روی مزه دسر پودینگ قهوه شما هم اثر منفی می‌گذارد. دلیل دوم این است که این تکه‌های جامد باعث دیر بسته شدن و حتی بسته نشدن دسر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *