طرز تهیه کیک خرمالو و سیب پاییزی و خانگی

اگر طعم دهنده‌های مصنوعی، رنگ‌های خوراکی و کیک‌های آماده را دوست ندارید دست به کار شده و خودتان در منزل کیک سیب و خرمالو درست کنید. سیب و خرمالو طعم یکدیگر را کامل می‌کنند و بافت خوبی به این کیک می‌دهند. برای کمی تنوع می‌توانید سیب را با موز، انبه یا هر میوه‌ دیگری جایگزین کنید. این کیک را در کنار چای، قهوه، دمنوش خرمالو یا هر نوشیدنی دلخواه دیگر میل کرده و لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه کیک خرمالو و سیب

پوره خرمالو سه چهارم پیمانه، سیب یک عدد بزرگ، عسل یک هشتم پیمانه، آب یک هشتم پیمانه، پودر دارچین یک دوم قاشق چای‌خوری ، پودر زنجبیل یک چهارم قاشق چای‌خوری، آرد شیرینی پزی یک و نیم پیمانه ، جوش شیرین یک و یک چهارم قاشق چای‌خوری، نمک نصف قاشق چای‌خوری، پودر دارچین نصف قاشق چای‌خوری، آب نصف پیمانه ، آب پرتقال یک چهارم پیمانه، عسل نصف پیمانه، سرکه سیب نصف پیمانه ، عصاره وانیل نصف قاشق چای‌خوری، ماست سویا یا ماست کم چرب یک چهارم پیمانه

مرحله اول

فر را با دمای 176 روشن کنید. با کمی کره کف یک قالب گرد ۲۱ یا ۲۳ سانتی‌متری را چرب کنید.

مرحله دوم

خرمالوها را پوست بکنید و قسمت گوشتی آن را جدا کنید. اگر خرمالوها هسته دارند هسته‌ آن‌ها را جدا کنید. سیب را پوست بکنید و به قطعات کوچک یک سانتی‌متری خرد کنید.

مرحله سوم

سیب را به همراه عسل، آب، دارچین و زنجبیل داخل یک ماهیتابه بریزید.

مرحله چهارم

ماهیتابه را روی شعله متوسط رو به پایین قرار دهید و گاهی مواد را هم بزنید تا سیب کمی نرم شود. این مرحله حدودا ده دقیقه طول می‌کشد.

مرحله پنجم

پوره خرمالو را به تابه اضافه کنید و زیر آن را خاموش کنید.

  • برای درست کردن پوره خرمالو کافی است خرمالو را داخل غذاساز یا مخلوط کن بریزید. اگر به آن‌ها دسترسی ندارید، خرمالو را با کمک چنگال پوره کنید.

مرحله ششم

یک کاسه‌ بزرگ بردارید و آرد، جوش شیرین، نمک و دارچین را مخلوط کنید.

مرحله هفتم

یک کاسه‌ کوچک بردارید و آب، آب پرتقال، عسل، سرکه سیب و عصاره وانیل را مخلوط کنید.

مرحله هشتم

با کمک دست، وسط کاسه‌ مواد خشک یک گودی ایجاد کنید و مواد تر را به همراه ماست داخل آن بریزید. تا زمانی که تمام مواد مرطوب شوند آن‌ها را هم بزنید.

مرحله نهم

میوه‌های داخل تابه را به مواد داخل کاسه اضافه کنید. خمیر را فقط در حدی هم بزنید که مواد با هم مخلوط شوند.

مرحله دهم

خمیر را داخل قالبی که از قبل آماده کرده‌اید بریزید و درون فر قرار دهید. مدت زمان پخت کیک ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است یعنی تا زمانی که وقتی خلال دندان را داخل کیک فرو می‌برید تمیز خارج شود.

مرحله یازدهم

وقتی قالب را از فر خارج کردید صبر کنید تا ۱۵ دقیقه خنک شود و بعد کیک را داخل ظرف سرو قرار دهید. می‌توانید با کمی پودر شکر کیک را تزیین کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *